Polikistik OverEkibimizAnlaşmalı Kurumlarİletişim
Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Polikistik Over Tedavisi

Polikistik Over Tedavisi


07.03.2011 12:05:19 Ziyaret Sayısı: 12536

Polikistik over hastalığında tedavi hastanın şikayetine ve hedeflerine göre yapılır. En önemli konu hastanın kilo kontrolunu sağlamasıdır. Bazı hastalarda sadece kilo vererek ve ideal kiloya inerek adetler düzene girebilir ve ilişkiyle gebelik sağlanabilir.

Kıllanma ve adet düzensizliği olanlarda en sık kullanılan ilaç doğum kontrol haplarıdır (DKH). Bu hapların kullanımı düzenli adet görmeyi sağladığı gibi, kıllanmayı sağlayan hormonları da baskılayarak akne ve kıllanma şikayetlerinin gerilemesine de yardımcı olur. Birçok hastamız DKH ları hakkında bilimsel olmayan kaynaklardan duydukları yan etkiler nedeniyle ilacı bırakmaktadır. Polikistik over hastalığı olanlarda DKH larının yararları yan etkilerinden çok daha fazladır. Yaklaşık 6 ay-1 yıl kullanılan bu ilaçlar daha sonra bırakılarak adetlerin düzenine bakılır. Adet düzensizliği sürüyorsa tekrar başlanabilir. DKH ları çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir, hataların daha sonra gebe kalma şanslarını olumsuz yönde etkilemez. Sadece 35 yaş üstü sigara içen bayanlarda DKH kullanımı damarlarda kan pıhtılaşmasına neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Kıllanma şikayeti olanlarda ayrıca sadece androjen adı verilen kıllanmaya neden olan hormonu engelleyen anti-androjen adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Son 5 yılda metformin adı verilen bir ilaç da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilacın kullanılmasının amacı hastanın insulin direncinin düşürerek hormon dengesinin sağlanması ve kilo vermesinin kolaylaştırılmasıdır.

Gebe kalma sorunu olanlarda ise uygulanan tedavi bazı farklılıklar gösterir. DKH ları yumurtlamayı baskılayarak etki gösterirken gebe kalmak isteyenlerde tam tersi yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır. İlk olarak klomifen sitrat adı verilen ağızdan alınan tabletler ile yumurtalıklar uyarılır. Klomifen beyindeki hipofiz adı verilen bezden yumurtlamayı sağlayan hormonların salgılanmasını sağlar. Klomifen kullanımı 3-4 ay denenir, yanıt alınamayan hastalarda ise daha kuvvetli etki eden iğne kullanımına geçilir. Bu ilaçların kullanımıyla hastaların %80 i gebe kalmaktadır.

Bu tedavilere rağmen gebe kalamayanlarda ise son seçenek tüp bebek uygulamasıdır.

Tüp bebek uygulamasında Polikistik over hastaları ilaçlara aşırı yanıt verebilir, karında şişlik ve gerginlik olabilir (aşırı uyarılma sendromu). Tüp bebek uygulamaları sonucunda gebe kalan Polikistik over hastalarında düşük riski yumurtalıkları normal olan kadınlara göre daha fazladır.