Polikistik OverEkibimizAnlaşmalı Kurumlarİletişim
Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Polikistik Over Hastalığı

Polikistik Over Hastalığı


07.03.2011 11:56:24 Ziyaret Sayısı: 5976

Polikistik over düzenli çalışmayan ve çeperinde minik kistlerin olduğu yumurtalığı tanımlamada kullanılan bir terimdir. Böyle yumurtalıklara sahip kadınlar düzensiz adet görürler ve androjen adı verilen bir hormonu aşırı dozda salgıladıkları için kıllanma, kilo alma ve akne şikayetleri olabilir, gebe kalmakta güçlük çekebilirler. Bu şikayetlerin bir araya gelmesi polikistik over sendromu (Polikistik over) adını alır.

Bu hastalığın adı çoğu zaman yanlış anlaşılmakta ve yumurtalıkta kist var zannedilmektedir. Ancak burada anlatılmak istenen yumurtalıkta gerçek anlamda kistin varlığı değil, minik sıvı dolu keseciklerden dolayı yumurtalığın görüntüsüne verilen tanımlamadır.

Normalde bir kadın yumurtalıklarından her ay düzenli bir yumurta üreterek tüplere bırakır.   Bu işlem sırasında üretilen hormonlar da kadınların düzenli adet görmelerini sağlar. Polikistik over lu kadınlarda yumurtalıklar  düzenli olarak yumurta geliştiremez ve buna bağlı olarak da adet düzeni bozulur. Rahim iç tabakasında zaman zaman  kalınlaşma ve aşırı kanama oluşabilir. Androjen adı verilen ve erkeklerde daha yüksek oranda salgılanan hormonun yumurtalıklardan uzun süre aşırı salınımı nedeniyle de kıllanma, kilo alma, akne ve boyunda lekelenmeler oluşabilir.

Ülkemizde bayanların yaklaşık %15’inde Polikistik over varlığı belirlenmiştir. Kesin nedeni henüz ortaya konmamış olmakla beraber genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Genellikle ailevi eğilim olduğu ve ailesinde bu hastalık bulunanların riskinin de daha fazla olduğu bilinmektedir. Hastalık farklı kadınlarda çok değişik şikayetlerle kendini gösterebilir.

Polikistik over lı kadınlarda genellikle adet düzensizliği ergenlik dönemiyle başlar ve artarak devam eder. Ancak bütün kadınlarda hastalık aynı şekilde seyretmez. Bazılarında sadece adet düzensizliği mevcutken, diğerlerinde hastalığın bütün belirtileri görülür. Beslenme ve yaşam tarzı hastalığın ciddiyetinin ortaya çıkışında etkili olduğundan, bu tip yumurtalıkları olan ancak ideal kiloda olan kadınlarda hiçbir şikayet ortaya çıkmayabilir.